Author Topic: Best Burster Event by Protos  (Read 662 times)

Protos

• *
    • View Profile
Best Burster Event by Protos
« on: August 24, 2020, 20:38 »
ATTENTION FOR THE FIRST TIME, YOUR CHANCE TO WIN APA BY FIGHTING THE WHOLE SERVER !!!
Burster tournament organized by Protos, sponsored by the Zerg faction.
Tournament grid with double elimination! Organized venue! More than 30 participants! The opportunity to bring your favorite BBC to a worthy event!
AND OF course PRIZES !!!

1st place APA, PG, vindicator, 10 hypo!

2nd place PA, bozar, 5 hypo!

3rd place Armor Navy, gaus, 1 hypo!

Features of the tournament:
1) Double elimination. You can bring 2 characters or go back and get yourself. Even if you die like a goof, there is still a chance to win the main prize.
2) Ability to use BONUSED gear. Any burst weapon from grease gun to minigun (avenger) with absolutely any bonuses. The same applies to armor. (You can use any combat armor, including the Navy, desert, enclaves). After death, you can return your belongings.
3) Paid entry. 10,000 caps. A small necessity, so that you and your opponents do not forget to come to the tournament. The money is given at the time of recording, not the beginning of the tournament.
4) Convenient venue, separated areas for spectators and participants.
5) More than 30 participants. The tournament will be held on August 30, at 18.00 only if there is a sufficient number of participants. In case of cancellation, the money will be refunded.

Rules for Participants:
1) Only burst weapons. Any shotguns and flamethrowers are prohibited. Single AIM shots are prohibited (remove the scope 'alt+e', just in case), 2 violations - disqualification without return of loot.
2) IT IS FORBIDDEN to touch the corpses of the killed enemy. 1 violation warning. 2 violations - disqualification without return of loot.
3) Any explosives are prohibited. Mines, plastids, dynamite. Any grenades and bazookas are also prohibited.
4) Restriction on Super Stimpak. 15 pieces for each fight. There is no limitation on ammo.
5) Without limitation on the number of weapons, their quality, etc. For example, in 1 fight you CAN take Avenger and p90 in the second hand or 2 Avengers or 3 p90 if you want.
6) No limitation on the quality of the armor. You have the right to use everything from leather jackets and robes (except for desert and hubologists), including combat ones, to combat armor of any kind (rangers, enclaves, navy, desert). Only power armor is prohibited.
7) The use of hypo, stimpak, healing powders is prohibited.
8 ) It is forbidden to interfere in the fight, interfere with the organizers, provoke anyone. Opening fire OUTSIDE the arena, moving hands (stealing) towards other characters, personal insults to participants or organizers, spam. 2 violations - disqualification without return of loot.
9) You have the right to lead up to 2 characters to the participant area. 2 combat or 1 combat and loot character. It is advisable for each participant to have a second character, to be sure to return their loot and reduce the waiting time.
9) The base will be closed during the tournament. You will NOT be able to leave before the end of the event, only enter.

Spectator rules:
1) Do not interfere, do not explode, do not steal, do not kill, do not spam.
2) Enjoy.

It is MANDATORY for all participants or viewers to inform me of the nicknames of their characters in a personal message. For example: "Protos: Protos73 - combat; Protoss - loot." OR "Wesan - spectator."

Spoiler
ВНИМАНИЕ ВПЕРВЫЕ, ТВОЙ ШАНС ВЫИГРАТЬ АПА НАГНУВ ВЕСЬ СЕРВЕР!!!
Турнир бурстеров, организованный Protos`ом, при спонсорстве фракции Zerg и поддержке(тут могла бы быть ваша реклама).
Турнирная сетка с двойным выбыванием! Организованная площадка проведения! Более 30 участников! Возможность принести свою любимую ББшку на достойный этого эвент!
И РАЗУМЕЕТСЯ ПРИЗЫ!!!

1 место АПА, ПГ, виндикатор, 10 гипо!

2 место ПА, бозар, 5 гипо!

3 место Броня ВМС, гаус, 1 гипо!

Особенности проведения турнира:
1) Двойное выбывание. Вы можете привести 2 персонажей или вернуться и залутать себя. Даже если вы сдохните как лох, остаётся шанс выиграть главный приз.
2) Возможность использовать БОНУСНЫЙ стаф. Любое бурст оружие от гриз гана до минигана(авенджера) с абсолютно любыми бонусами. Тоже самое касается брони.(Допускается использование любой боевой брони, в том числе ВМС, пустынки, анклавки). После смерти, вы можете вернуть свои вещи.
3) Платная запись. 10000 капсов. Маленькая необходимость, что бы вы и ваши соперники не забыли прийти на турнир. Деньги отдаются в момент записи, а не начала турнира.
4) Удобная площадка проведения, разделённые зоны для зрителей и участников.
5) Более 30 участников. Турнир будет проведён 30 августа, в 18.00 только при наличии достаточного количества записавшихся. В случае отмены проведения, деньги будут возвращены.

Правила для участников:
1) Только бурст оружие. Запрещены любые дробовики и огнемёты. Запрещены одиночные ПРИЦЕЛЬНЫЕ выстрелы(снимайте прицел alt e, на всякий случай), 2 нарушения - дисквалификация без возврата лута. 
2) ЗАПРЕЩАЕТСЯ трогать трупы убитых врагов. 1 нарушение предупреждение. 2 нарушения - дисквалификация без возврата лута.
3) Запрещена любая взрывчатка. Мины, пластид, динамит. Так же запрещены любые гранаты и базуки.
4) Ограничение по Суперстимуляторам. 15 штук на каждый бой. Ограничения на патроны нет.
5) Без ограничения на количество оружия, его качества и т.д. К примеру в 1 бой вы МОЖЕТЕ взять Авенджер и п90 во второй руке или 2 Авенджера или 3 п90, если захотите.
6) Без ограничения по качеству брони. Вы в праве использовать всё, от кожанных курток и мантий(кроме пустынных и хабологов), в том числе боевых, до боевых броней любого вида(рейнджерки, анклавки, ВМФ, пустынки). Запрещены только силовые доспехи.
7) Запрещено использование гипо, стимуляторов, целебных порошков.
8 ) Запрещено вмешиваться в бой, мешать организаторам, провоцировать кого либо. Открытие огня ВНЕ арены, движение руками(воровство) в сторону других персонажей, личные оскорбления участников или организаторов, спам. 2 нарушения - дисквалификация без возврата лута.
9) В зону для участников вы в праве провести до 2 персонажей. 2 боевых или 1 боевой и персонаж лутатель. Желательно каждому участнику иметь второго персонажа, для уверенности возврата своего лута и сокращения времени ожидания.
9) Во время проведения турнира база будет закрыта. У вас НЕ будет возможности уйти до окончания эвента, только войти.

Правила для зрителей:
1) Не мешайте, не взрывайтесь, не воруйте, не убивайте, не спамьте.
2) Наслаждайтесь.

ОБЯЗАТЕЛЬНО всем участникам или зрителям сообщить никнеймы своих персонажей мне в личку. По примеру: "Protos - Protos73 боевой; Protoss лутатель." или "Wesan - зритель."
« Last Edit: August 24, 2020, 20:39 by Protos »

Protos

• *
    • View Profile
Re: Best Burster Event by Protos
« Reply #1 on: August 24, 2020, 20:41 »
Tournament grid. Not final yet and will be changed as new players are added.
Spoiler
Сетка турнира. Ещё не окончательная и будет изменена с добавлением новых игроков.
https://challonge.com/ru/71a6jsg

Protos

• *
    • View Profile
« Reply #2 on: August 29, 2020, 21:21 »
ENROLLMENT FOR THE TOURNAMENT IS CLOSED!
We currently have 43 members. And this is about 80 characters and 85 battles 1 against 1. https://challonge.com/en/71a6jsg
As you can imagine, there are a lot of people per square hex. In this regard, my initial condition for 2 enchantments (1 loot) becomes optional. Instead, you can be trapped by a member of your faction. Those. if several people from the same faction come to you, do not lead cartoons for each participant. For individuals and people who do not trust their team, there is still the opportunity to loot themselves with a second window.
As I said, the base will be closed for exit until the end of the event. With no exceptions. The event will not last for 1 hour, so please make sure you have enough drugs, ammo, spare weapons and armor.
In connection with the questions of the participants, several clarifications of the rules appeared:
1) You can't use cookies.
2) You can not pick up someone else's weapon that fell as a result of a crit or crit miss. I know that this is a nerf of evil-eyed and generally not fair, but the security policy of YOUR loot makes me accept this rule.

For viewers:
You still have the opportunity to send me the nickname of the character to register for the base where the event will be. I advise you to use characters with more perception for this for more convenience.
Also, "Autism" zone has been added for viewers.

If your fists, ass or other parts of your body itch, go with your friend, rival, lover to this area and commit any lewdness. Any aggression, attack or inappropriate behavior will be punished with murder without clarification. We kindly ask you to refrain from any inappropriate behavior in order to facilitate the tournament. Any character who arrives in the Hubology or Desert robes will be killed.
Any appropriate RP is welcome (excluding aggression).

Regarding the fighting.
The tournament grid will remain in the form in which it is now. People who did not come or do not respond within a minute receive a technical defeat. You can see the grid at https://challonge.com/ru/71a6jsg
Order. Upper Bracket Round 1 -> Upper Bracket Round 2 -> Lower Bracket Round 1 -> Lower Bracket Round 2 -> Upper Bracket Round 3 -> Lower Bracket Round 3 -> Lower Bracket Round 4 -> Upper Bracket Round 4 -> Round 5 lower bracket -> Round 6 of the lower bracket -> Round 5 of the upper bracket -> Round 7 of the lower bracket -> Round 8 of the lower bracket -> Semi-final -> Round 9 of the lower bracket -> Final.
All battles in rounds will be conducted from top to bottom (not by number), you can follow the results in real time.
Also, due to the large number of participants, we will try to conduct 2 battles at once, the first 4 rounds. If there are no problems in the process, we will save a lot of time. In case of stupidity of the organizers or participants, you will have to return to the original version. When you enter the arena, you are forbidden to touch the corpses, armor of other participants.
Due to the limitation of 15 superstimpaks, my helper and I will check each participant as a thief. Big request, do not waste time and prepare in advance no more than 15 superstimpaks(less is possible). If you run out of stimpacks, drugs, cartridges - don't panic, contact me.

More details about the prizes on the screenshots below:

Betting.
If you are an avid fan and like to tickle your nerves, I accept bets on the final winner (1st place). The maximum bet size is 100k, the minimum is 5k. Coefficient 1 to 2. Write in a personal discord.
And my personal advice, make mini bets in your voice, especially on fights of little-known bursters. So the time spent at the tournament will be more pleasant and dynamic for you. Don't get bored and let's respect each other these few FOnline hours.

P.S. The difficulty of holding such an event for me lies in the lack of knowledge of the English language, Google helps me to translate dialogues in discord and messages to the forum. I cannot explain anything to you during the tournament. THEREFORE, try to ask everything that you may not understand in my private messages on the discord. Also, if you see errors in the text above, please let me know as well.

Spoiler
ЗАПИСЬ НА ТУРНИР ЗАКРЫТА!
На данный момент у нас 43 участника. А это около 80 персонажей и 85 боёв 1 vs 1. https://challonge.com/ru/71a6jsg
Как вы понимаете, это очень много людей на квадратный гекс. В связи с этим моё первоначальное условие на 2 чаров(1 лутатель) становится не обязательным. Вместо этого, вас может полутать член вашей фракции. Т.е. если вас приходит несколько человек из одной фракции, не ведите мультов на каждого участника. Для одиночек и людей не доверяющим своей команде, по прежнему остаётся возможность лутать себя вторым окном.
Как я уже говорил, база будет закрыта для выхода, вплоть до окончания эвента. Без исключений. Эвент будет длиться не 1 час, поэтому пожалуйста, позабодьтесь о достаточном количестве наркотиков, патронов, запасного оружия и брони.
В связи с вопросами участников, появилось несколько уточнений правил:
1) Нельзя пользоваться печеньками.
2) Нельзя подбирать чужое оружие, которое выпало в результате крита или крит промаха. Я знаю что это нерф дурноглазников и вообще не честно, но политика безопастности ВАШЕГО лута, заставляет меня принять это правило.

Для зрителей:
У вас по прежнему есть возможность скинуть мне никнейм персонажа, для прописки на базу, на которой будет эвент. Советую использовать для этого персонажей с большим восприятием для большего удобства.
Так же, для зрителей добавлена "Аутизм" зона.

Если у вас чешутся кулаки, жопа или другие части тела, отправлятесь со своим другом, соперником, любовником в эту область и совершайте любые непотребства. Любая агрессия, атака или неадекватное поведения будет наказываться убийством без выяснения подробностей. Огромная просьба воздержаться от любого неадекватного поведения, для облегчения проведения турнира. Любой персонаж, который придёт в мантии хабологов или пустынной будет убит.
Любое уместное РП приветствуется(исключая агрессию).

По поводу проведения боёв.
Турнирная сетка останется в том виде, в котором она сейчас. Люди, которые не пришли или не отзываются в течении минуты получают техническое поражение. Сетку вы можете увидеть по адресу https://challonge.com/ru/71a6jsg
Порядок. Раунд 1 верхней сетки -> Раунд 2 верхней сетки -> Раунд 1 нижней сетки -> Раунд 2 нижней сетки -> Раунд 3 верхней сетки -> Раунд 3 нижней сетки -> Раунд 4 нижней сетки -> Раунд 4 верхней сетки -> Раунд 5 нижней сетки -> Раунд 6 нижней сетки -> Раунд 5 верхней сетки -> Раунд 7 нижней сетки -> Раунд 8 нижней сетки -> Полуфинал -> Раунд 9 нижней сетки -> Финал.
Все бои в раундах будут проводиться сверху вниз(не по номеру), за результатами вы сможете следить в реальном времени.
Так же из-за большого количества участников, мы попробуем проводить одновременно 2 боя сразу, первые 4 раунда. Если в процессе не возникнет ни одной проблемы, мы сэкономим много времени. В случае глупости организаторов или участников, придётся вернуться к первоначальному варианту. Когда вы заходите на арену, вам запрещенно трогать трупы, броню других участников.
Из-за ограничения в 15 стимуляторов я и мой помошник будем проверять вором каждого участника. Большая просьба, не тяните время и подготовьте заранее не больше 15 стимпаков(меньше можно). В случае если у вас кончатся стимпаки, наркотики, патроны - не паникуйте, обратитесь ко мне.

Ставки.
Если вы заядлый болельщик и любите пощекотать свои нервы я принимаю ставки на конечного победителя(1 место). Максимальный размер ставки 100к, минимальный 5к. Коэфициэнт 1 к 2. Писать в личку дискорда.
И мой личный совет, проводите мини ставки у себя в голосовой связи, особенно на бои мало известных бурстеров. Так время проведённое на турнире пройдёт для вас более приятно и динамично. Не скучайте и давайте уважать друг друга эти несколько часов FOnline.

Protos

• *
    • View Profile
« Reply #3 on: August 30, 2020, 21:02 »
The tournament is over. Winners:

PLAYER SLAY FOUND 1 PLACE

2 PLACE A NAID PLAYER

3 PLACE WAS TAKEN BY THE PLAYER NAZI

Many thanks to everyone for participating. I was very worried that something would go wrong. Of course, some of the players could not get to the event in time, someone was let down by the provider, someone was the FPS. The only terrorist action was from the MUKHOSRANSK faction and did not lead to any damage, thanks to YOUR adequacy.
This was the first time I held such a large-scale event and tried to take into account a lot of things. Unfortunately, in the end, the whole organization fell on my shoulders, which affected the quality of the event not for the better. But despite this, the main goals have been achieved. I managed to bring all the factions together in one location and one goal. Without the aggression, anger and meanness to which we are used to in the wasteland. Instead, the people who came received a lot of emotion and excitement from participating or as fans.
I can also say that I am satisfied with the results of the tournament. The winners were members of the most active factions on the server, which I find quite symbolic.
As far as I know, this was the first tournament of this format, with such prizes and so many participants. As a result, everything went more than better than I expected. I would be grateful for your feedback, maybe this will not be the last event that I have hosted.
A video of the event will be posted later. Anyone who has lost his ranger please write to me in discord.

MY CONGRATULATIONS TO THE FINALISTS !!!
Spoiler
Турнир закончился. Победители:
1 МЕСТО ЗАНЯЛ ИГРОК SLAY

2 МЕСТО ЗАНЯЛ ИГРОК NAID

3 МЕСТО ЗАНЯЛ ИГРОК NAZI

Огромное спасибо всем за участие. Я очень беспокоился что что то пойдёт не так. Разумеется часть игроков не смогла вовремя попасть на эвент, кого то подвёл провайдер, кого то ФПС. Единственная терористическая акция была со стороны фракции MUKHOSRANSK и не привела к какому либо ущербу, благодаря ВАШЕЙ адекватности.
Я впервые проводил столь масштабное мероприятие и старался учесть очень много вещей. К сожалению в итоге вся организация упала на мои плечи, что сказалось на качестве эвента не в лучшую сторону. Но не смотря на это главные цели достигнуты. Мне удалось собрать все фракции вместе на одной локации и одной целью. Без агрессии, злости и подлости к которой мы привыкли в пустоши. Вместо этого люди, которые пришли, получили много эмоций и азарта от участия или как болельщики.
Так же я могу сказать что доволен результатами турнира. Победителями стали члены самых активных фракций на сервере, что я нахожу достаточно символичным.
Насколько мне известно, это был первый турнир такого формата, с такими призами и таким количеством участников. В результате всё прошло более чем лучше, чем я ожидал. Буду благодарен вам за ваши отзывы, возможно это будет не последний эвент, который я проводил.
Видео мероприятия будет выложенно позже. Тот кто потерял свою рейнджерку просьба написать мне в дискорде.

МОИ ПОЗДРАВЛЕНИЯ ФИНАЛИСТАМ!!!